
„Můžu mu dnes dát tu zimní podsedlovku?“ Otázka, kterou občas slyším, mi – zvlášť v tomhle ročním období – vždy vykouzlí úsměv na tváři. Vysvětluji pak, proč jsem velký fanda beránkových podsedlovek…Co vypadá jako extra zimní teplé, je pravý ovčí kožich. Vlna v zimě hřeje, v létě chladí a je sympatická tím, že je to přírodní materiál. Odvádí ideálně pot a pokud některý sedlový polstář přes rok trochu ztratí pružnost, nedostatek zredukuje.
Aby byla deka pod sedlem dobře funkční, musí jezdec při sedlání dohlédnout na pár maličkostí . Podsedlová deka /beránek/ musí být vytažená do páteřního kanálu vpředu u kohoutku stejně jako vzadu. Ideálně může přesahovat podél páteře zepředu dozadu…

Mám-li celokožíškovou deku, která nechá nad kohoutkem málo místa, použiju klidně nůžky nebo holicí strojek a vyholím pruh zepředu dozadu a v oblasti kohoutku. Tím se i předejde častému problému, že tlustější (vyšší) podložka zužuje komoru a může tím pádem omezit pohyb lopatek. Některé deky mají od výrobce páteřní kanál bez ochlupení. 😉

Jak na údržbu kožíšku? Beránkové deky jsou překvapivě lehce udržovatelné. Většinou stačí po jízdě jen mírně vykartáčovat slepenou vlnu a koňské chlupy. Jednou za čas se vyperou (ale opravdu jen jednou za čas; u nás, v pravidelném provozu, pereme jednou nebo dvakrát do roka!) O praní se u nás stará pračka s programen na vlnu. Pozor: Je nutné použít prací prostředek s lanolínem, který udržuje kůži měkou. Je sice dražší, ale určitě tam nešetřete nebo nebudete mít radost z hustého beránka dlouho .
Tip – když se u starších dek vlna zplstí, je skvělým pomocníkem hřbílko, které se normálně používá na psy. Zabere to pak sice trochu času a trpělivosti, ale kožich je potom skoro jako nový!