Šiperka, ovečka, kočka, myš…

U nás na statku se opravdu člověk nenudí. Nejen koně zlákají pozornost, ale také spousta dalších zvířat, která tu s námi žijí.

Šiperky

Hned u vstupu na dvůr vás přivítá trupa nejmenších ovčáckých psů na světě, šiperky. Malý černý ovčácký pes (také nazývaný jako flemický) je velmi chytrým, energickým a také zvědavým plemenem. S rodinou má velmi často silné pout a milují děti.

Původ tohoto plemene není úplně známý, ale pravděpodobně sahá až do 15. století do Belgie. Jedním z předků je belgický ovčák. Často se šiperky stávali společníky lodníků, také hlídači lodě a případně lovili myši na palubě. V 17. století se z tohoto plemene staly doslova modely ševců. Lidé je je zdobili mnohdy velmi draze zdobenými obojky a pořádali tak mezi sebou soutěže. Díky tomu, že jednu šiperku po jedné z takových výstav, dostala darem královna Marie Henrietta, získalo toto plemeno na popularitě. Nyní šiperky najdete v domácnostech po celém světě.

Díky své povaze získali naše srdce a jsou nedílnou součástí naší rodiny. Jsou skvělými partnery na vyjížďkách a vandrech, díky svojí vytrvalosti, jsou nenároční na ošetřování, jsou velmi učenliví a přátelští k dětem a svým páníčkům.

Ovce – Skudde

Chováme zde jedno z nejstarších plemen ovcí z východního Pruska, tzv. Skudde. První zmínky tohoto plemene jsou až z roku 1.500 n.l.. Původně se toto plemen ovcí nacházelo primárně ve východním Prusku a v Pobaltí, postupně se ovšem rozšířili i do dalších částí Evropy a světa.

Byly chovány hlavně extenzivním způsobem, kvůli spásání a udržování pastvin a vřesovišť. Ovce je menšího vzrůstu a díky svým kořenům je velmi nenáročným a odolným plemenem. Ovšem kvůli novodobým nárokům na živočišný průmysl, bylo toto plemeno nahrazováno modernějšími a prošlechtěnějšími plemeny a Skudde bylo na pokraji vyhynutí.

Naše stádečko ovcí perfektně doplňuje koně na pastvě a společně s nimi se starají o spásání pastvy.