Malý terénní pětikvalt…

„Jé, to vypadá vtipně!“, je výkřik, který slyším často, když si naši islanďáci mastí rychle v mimochodu. Co vypadá na první pohled neobvykle, vykouzlí ale později i skeptikovi úsměv na tváři, pokud se nechá nést na zádech mimochodících.

Mimochod tölt je čtyřdobý pohyb s osmi fázemi, při kterých se střídají laterální a diagonální nohy na zemi. Neexistuje fáze, kdy by kůň měl všechny čtyři nohy ve vzduchu. Pořadí nohou odpovídá pořadí v kroku, zadní pravá, přední pravá, zadní levá, přední levá. Rozdíl ovšem je, že se dotýkají jen jedna nebo dvě nohy současně země. V kroku jsou to současně dvě nebo tři nohy.

Svezení je to parádní. Člověka nenadhazuje ani nerozhodí: Může si v klidu nést plný džbán nějakého dobrého pití…

Islanďáci vydrží běhat dlouhé vzdálenosti v mimochodu. Tím, že udrží pořád nějakou nohou kontak s povrchem, jsou extremně jistí i v náročnějším terénu. Pohodlnost chodů předurčuje islanďáka mimo jiné jako rekreačního partnera na vyjížďky. Kdo si chcete vyzkoušet tyhle malé koníky na vlastní kůži a nechce hned kvůli tomu cestovat na Island, rádi Vás uvítáme u nás na statku Vikinghorse Milevo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *