Ježdění na koních je sport. Co od nás vyžádá?

Ježdění na koni se zdá poměrně jednoduché. Člověk tam sedí a nechá se vozit… Alespoň to tak vypadá pro diváka, který s koňmi nemá dosud žádné zkušeností. Že ježdění je ale opravdu sportovní disciplína, a mnohdy ještě daleko víc, málokdo na první pohled pozná.

Jezdit jako tanečník

Jedním ze zajímavých aspektů  je třeba koordinace. Jezdec se učí koordinovat různé pohyby současně. Ruce i nohy dělají rozdílné věci, člověk si uvědomuje pozici svého těla a učí se ho cíleně umístit. Tyhle koordinační schopnosti se dají přirovnat  třeba k tanečníkům. Stejně tak jako tanečník, musí i jezdec časem vyvinout cit nejen pro vlastní tělo, ale i pro svého partnera – koně.

Zdravé cvičení pro páteře

Mimochodem, když jsem u toho nezávislého pohybování končetinami – toto umožňuje jen neutrální pozice kyčlí, kdy nedojde k žádné jednosměrné zátěži  páteře a  meziobratlových plotýnek. Správné ježdění tedy podporuje jednoznačně i zdravý pohyb. A toho máme často bohužel málo (podle mých zkušeností bohužel už i malé děti…)

Co má hudba s ježděním společné?

Další důležitou dovedností jsou rytmus a schopnost rytmizovat. Hudební cit se na koni vždy vyplatí! Ale i ti, kteří ho od Pána Boha nedostali příliš mnoho, se mohou značně zlepšit při ježdění na koni.

Posílení – jaké oblasti jsou zatížené?

Trénují se také svaly a síla? Kdo už jel delší vzdálenost ve stehenním sedu, postavený ve třmenech, určitě odpoví kladně. A jaké svaly se trénují? Mimo jiné dostávají „zabrat“ vnitřní stabilizační svaly kolem páteře, jejichž zapojení je nutné při vybalancování celého těla, a s tím spojený kyčelní opasek a ramena. A také na pořádný „pekáč buchet“ je zaděláno! Břišní svalstvo je velmi důležité – především najít  vyrovnaný poměr mezi zádovými a břišními svalovými řetězci. Aby se jezdec  naučil posilovat ty správné oblasti svého těla, je dobré mít zkušeného cvičitele. Naučit se nesprávné pohybové vzory je často špatné i pro zdraví jezdce. (Pro koně samozřejmě také.)

Jak ježdění ovlivňuje vývoj mladé osobnosti?

Soustředěnost a zklidnění těla i duše, to jsou další důležité aspekty, které by měl člověk u koní zvládnout. Hlavně u mladých žáků jde často o aspekt velmi důležitý. Přitom jsou naše koně trpělivými učiteli, kteří nastaví žákovi zrcadlo ihned, jakmile jeho soustředěnost odcválá jinam. To pak je ten dvounohý cvičitel  často bez práce. 😉

Cílevědomost, sebejistota, ohleduplnost a zodpovědnost nejen vůči koním, to jsou další vlastnosti, které se v dnešním světě hodí, a které dělají z cvičitele jezdectví často mnohem víc, než jenom instruktora; starají se o to, aby byla jeho práce vždy zajímavá, smysluplná a naplněná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *