„Je to víc, než jen kroužek ježdění“

Lukka je jeden z našich nejstarších školních koní. Pyšných 26 let ji jsou, ale je stále fit a k mání pro ledacos. Mohla by mluvit nebo psát, by nám určitě ze svého života hodně vyprávěla… Třeba i to, že ježdění je daleko víc, než jen se vozit na koních. Že stimuluje tělo jako například koordinovaný pohyb, správné držení těla nebo schopnost pohybu v rytmu, je ještě pochopitelné. Zvláště  když bereme v úvahu, že koňské a lidské tělo jsou v úzkém spojení  a potřebují obě směřovat ke zdravému biomechanickému pohybu. Pohyb, který co nejméně omezuje a poškozuje tělo či páteř člověka.

Ta část ježdění, která už není tak očividná, spadá do sociální sféry. Na úspěch či neúspěch jsou vždy dva, kteří se potřebují domluvit jako tým. Přitom je důležitě, abychom se učili jasně vyjadřovat, co chceme, co potřebujeme a co cítíme. Jen tak má partner  – kůň – šanci pochopit, co po něm žádáme. A to začíná často už při jednoduchém vodění nebo práci ze země.

Další skvělá schopnost, je schopnost naslouchat. Mladý člověk se učí, co se jeho koníkovi líbí, co méně, jaké má osobní potřeby a  kde a kdy je třeba brát na něj ohled.

K tomu, abychom tvořili s koněm tým, potřebujeme nejen tělesný vývoj a znalost  nějaké techniky či zručnosti,  neméně důležitý je  vývoj vlastní osobnosti a sociálních schopností. Ježdění je prostě jedn z mála sportovných disciplín  ‚all inclusiv‘.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *