Islandský kůň

Island, ostrov z ohně a ledu, vytvořil během zhruba 1000let jedinečné plemeno: islandští koně.

Islandští koně jsou koně s dlouhou chovatelskou historií. Začátky spadají do období z konce 9. století, kdy se na Island dostali první osadníci a přivezli s sebou koně různého původu. Byli to malí robustní koníci, kteří se dobře přizpůsobili tvrdému islandskému podnebí. Později se na ostrov dostali i východní koně, ale měli zničující vliv na místní plemeno, a proto byl v r. 930 vydán zákon zakazující dovoz dalších koní, aby nedošlo k přílivu jiné krve. V současnosti se odhaduje, že je na ostrově cca 80.000 koní, což vzhledem k počtu asi 270.000 obyvatel rozhodně není malé číslo.

Obdivuhodný a nenáročný

Tito koně jsou nenároční a zvyklí na extrémní počasí. Venku se cítí nejlépe, v zimě je chrání dlouhá srst s hustou podsadou. Islandští koně jsou jedním z nejbarevnějších plemen koní. Kromě zbarvení appaloosa mohou mít všechna zbarvení a mnoho odstínů srsti a ohonu. Víc o barvách islandských koní najdete zde.

Typická je pro islandské koně hustá hříva a ocas, malá výrazná hlava s malýma ušima, velké oči a nozdry. Krk má být dost dlouhý a dobře nesený, záda jsou široká a svalnatá, hřbet dlouhý a skloněný. Nohy jsou silné s odolnými šlachami.

Jako všechna primitivní plemena jsou islandští koně nenároční na chov. Hříbátka se rodí venku na louce přímo do stáda, ve kterém prožijí své dlouhé dětství. Ve stádě přijdou přirozeně do styku s jinými koňmi, poznávají svou sílu a naučí se respektovat své hranice. S lidským kontaktem většinou není kam spěchat. Než dospějí k tomu, že mohou nosit na hřbetě nějakou váhu, trvá to čtyři až pět let.

Kamarád, rodinný člen a sportovec

Islandští koně jsou všestranní. Průměrná velikost je 138cm KVH. Ač na pohled malí, když poprvé sednete do jejich sedla, poznáte na vlastní kůži tu obrovskou energii a sílu, s chutí vyhovět jezdci. Jsou obdivuhodní při zdolávání nejen velkých vzdáleností, ale i v extrémně náročném terénu.


Většina islandských koní je používána k rekreaci i jako člen rodiny, s využitím od dětí až po důchodce. Část těchto koní se uplatňuje ve sportu, jak v drezuře, tak i v parkuru, v zápřahu i ve vytrvalosti. Specialitou tohoto plemene je mimochod, který se prezentuje na speciálních závodech, kde fanoušci islanďaků srovnávají zvláštnosti svých nejlepších koní.


Naše školní koně

Proč máme zrovna islandští koně? Islandští koně jsou sice malého ...
Zobrazit víc…

Barva srsti

U islandských koních se udrželo mnoho barev. Skoro všechny představitelné ...
Zobrazit víc…

Islandští koně ‚vom Wittinghaus‘

Proč Wittinghaus? Všechno začíná u spisovatele Adalberta Stiftera a jeho ...
Zobrazit víc…

Mimochody tölt a skeid

Islandští koně mají speciální chody. Obvykle mají k dispozici pět chodů – krok, klus a cval jako všichni koně a navíc mimochody tölt a skeid. Mimochod tölt je čtyřdobý pohyb, velmi pohodlný pro jezdce, který se dá regulovat od pomalého do vysokého tempa.
Skeid je čistý mimochod, při kterém se pohybují současně dvě nohy jedné strany a prezentuje se hlavně jako závodní běh ve vysokých rychlostech na krátkých úsecích. Víc o mimochodech najdete zde.

Islandští koně na farmě Vikinghorse Milevo

Kdo je zvědavý zažít islandské koně na vlastní kůži, toho přivítáme u nás na farmě. Nabízíme každý rok semináře o islandských koních, pravidelný výcvik v rámci naší jezdecké školy nebo vyjížďky s výukou, kde můžete poznávat zvláštnosti našich koní…