Vzpřímení jezdce vs vzpřímení koně

„Srovnej svého koně a vzpřim ho!“ Znáte tohle centrální téma? Možná jedno z nejcentrálních témat nejen pro koně, ale také pro jezdce…

Pokud kůň a jezdec vystoupali na škále výcviku tak daleko, pak dosáhnou podstatné věci: Mají předpoklady k tomu, aby oba zůstali dlouhou zdraví.

Pro koně máme různá cvičení a techniky, jak ho srovnat. Začíná to u širokého vedení otěží, u ježdění ostrých zatáček až k jízdě „plec dovnitř“ atd. Ale o množství různých variant třeba někdy příště . Když bereme v úvahu, ze kůň je odrazem svého jezdce, pak je víc než jasné, že jezdec se stejně tak musí srovnat a vzpřímit.

Jako u feldenkraisové metody k tomu může  pomoci představa, že je pánev náš centrální záchytný bod. Jsme-li schopni udržet ji v rovné (takzvaně neutrální) pozici, zbytek těla se dříve nebo později přizpůsobí . Hluboké stabilizační svalstvo kolem páteře se zpevní a umožní  nám se odrazit mezi lopatkami a růst z hrudní a krční páteře. Hlava takového vzpřímeného jezdce je volně pohyblivá a nosí se v klidu.

Tohle je mimochodem také důvod, proč je hiporehabilitace pro tělesně postižené lidi  tak úspěšná. Jako jedna  opravdu z mála rehabilitačních metod aktivuje hluboké stabilizační svalstvo a indukuje skrz pohyby pánve v páteřní míše v člověku ten impulz se vzpřímit. Tenhle malý zázrak mohli vidět účastnící kurzu terapeutického ježdění uplynulý víkend, kdy jsme pod odborným dohledem vozili na koni postiženého chlapečka . Po chvíli byl najednou schopný nadzvednout hlavu, která jindy padala bezvládně z jedné strany na druhou, a krátkou dobu ji držet.

Protože je anatomicky funkční sed také předpokladem pro jakékoliv smysluplné používání pomůcek a dorozumění se se svým koněm, začíná zítra náš kurz jezdecký sed v balanci a doufám, že zvládneme během víkendu spoustu jezdců srovnat a vzpřímit. Pro zdraví koní a jejich jezdců!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *