Péče o korunky

Závodní sezóna začala. Teď už není čas na velké opravy, ale je spíš důležité udržovat koně ve formě do podzimu. Skvělá možnost, jak k tomu přispět, je mazání kopýtek. Přitom nemám na mysli mazání vazelínou nebo jiným přípravkem, jak to jistě všichni znáte! Ne, já myslím mazání korunek a stimulaci akupunkturních bodů.

Stejně jako my na našich rukou a nohou, mají koně na korunkách konce a začátky všech meridiánů, ve kterých cirkuluje podle východních učení životní energie čchi (qi). Na těchto přechodech to často vázne. Neprojde energie, dojde ke stagnaci v energetickém toku v celém těle. Manifestní zdravotní problémy jistě následují. Typický pro stagnaci může být fenomén nateklých nohou po klidu, špatná koordinace nohou nebo pomalý růst kopyt. Samozejmě se může ale objevovat i jinde v těle, celkem podle toho, kde má ten který jedinec slabší články svého systému.

Jak tedy udržujeme přechody průchodné? Třeba mázáním masti na vodové bázi. Obyčejná indulona nebo jiný krém na ruce dělá obvykle dobré služby. Voda jako vodič elektrických iontů se stará o předávání energií. Čistá vazelína tenhle efekt nemá, spíš izoluje.

Směr pro mazání korunek: Takto se přelévá energie z jednoho meridiánu do druhého.

Korunky téměř nemůžeme mazat příliš. Dvakrát  až třikrát do týdne je dobré meřítko. V době velkých zátěží a akutních potíží i každodenním mazáním nic nezkazíme. Často nám koně sami napoví, jestli pravidelné mazání je třeba. Sami si totiž zpracovávají při potřebě korunky zuby nebo jinými ostrými předměty. Vidět jsou pak ošoupaná, často bílá místa na koruně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *