Znáte to? Dny jsou krátké, světla je málo a chuť na dlouhý náročný trénink je nulová? Člověk, který zrovna nemá k dispozici osvětlenou jízdárnu, se do sedla v zimě tolik nedostane. Navíc mrznou akorát nohy ve třmenech… Naštěsti existuje spousta méně časově náročných činností, které můžeme dělat a které nám nohy zahřívají. Co třeba vodění? Umíte? Tak zkuste pár variant klasického vodění, které může Vám i koníkovi zaměstnat mozek.
Vodící techniky a pozice jsou různé. Přitom není žádná špatná nebo lepší, jen mají své speciální požadavky a určité výhody. Dá se říct, že čím víc toho umíte, tím bude lepší koordinace a sebevnímání Vás samotných i Vašeho koně a tím bezpečnější zacházení s koněm.


Co třeba vodit „z druhé“ strany? Spousta lidí vodí koně jen z levé strany. Jestli je za tím zvykem dávný vojenský dril a touha po sjednocené armádě, nebo fakt, že koně vnímají levým okem a hemisférou mozku lépe, není důležité. Fakt je, že z pravé strany to není stejné, jelikož nás kůň vnímá především pravým okem a druhou hemisférou. Tip pro koně, kteří s voděním zprava mají problém, je, vést ho ve dvojíci z obou stran. Takto může postupné pochopit, co po něm chceme. Navíc pracují najednou obě hemisféry a vyvinou se nervové spoje, o kterých jsme ani neměli tušení.
Kdo techniku vodění z obou stran chce dovést k dokonalosti, může se o to pokusit vedením ve ‚včelím vodítku‘. Při vodící technice z řad Tellington se provlíkne lanko spodním ohlávkovým kruhem. Vodiče nejsou pevně přivázané k ohlávce. Kůň se může hýbat doleva i doprava. Přesnost je tu těžší oříšek a orientovat se musí kůň symetrickou řečí těla obou vodičů. PS.: Nezapomeňte se domluvit, kdo z vodičů v případě útěku koně pouští vodítko a kdo drží, aby Váš kůň neutíkal s vlajícím lankem pryč…

Pokud nemáte zrovna tu druhou osobu k dispozici, a přesto taková práce s koněm pro vás představuje výzvu, které byste se rádi věnovali i sami, tak co sledovat, jak zvládnete spolu zastavit? Musíte zatáhnout za vodítko nebo zastaví kůň na prověšeném vodítku? Stojí kůň uzavřeně, protože dokázal dokročit zadníma nohama pod těžiště, nebo se „zasekne“ v pohybu a zadní nohy „zmrznou“ v otevřené pozici? Stojí kůň rovně, tzn. není pootočený k vám či nakloněný nebo zatížený na přední končetinu, která je k vám blíž? Zatíží všechni čtyři nohy stejně?

Skvělé a učinné je vodění s různými úkoly, které jsou například popsané v parkuru učení dle Lindy Tellington. Labyrint, slalom, můstek, houpačka, uličky, vějíř… a spousta dalších překážek, které jsou myslitelné. Klidně můžete být kreativní. Platí jen, pokud kůň a jezdec něco nezvládnou, tak zjednodušit a postupně zvýšit zátěž Pokud máte chuť poznat ještě více zajímavých vodících technik a sledujete naše stránky, uspořádáme i v roce 2022 zase seminář zaměřený na vodící techniky a parkur učení v metodě Tellington.
