Fyzioterapie pro koně

V dnešním sportu má práce fyzioterapeuta pevné umístění po boku každého sportovce. Fyzioterapeut se stará různými masážemi nebo pohyby o údržbu funkcionálních a ekonomických pohybových průběhů. Omezení pohybového aparátu, vadné pohybové vzory, přetížení, zkrácené nebo přepnuté svaly, slepené vlákna svalů, potíže se zády jsou oblastí, kde fyzioterapie může úspěšně pomáhat.Práce fyzioterapeuta obsahuje ale ještě o mnohem více než manuální techniky přímo na koni. Jeden z hlavních úkolu je hledání a odstranění příčiny a to z různých hledisek. Problémy můžou nastat po úraze nebo po delší nemoci, kdy se koňský pacient zvyknul na kompenzační pohyby. V akutních případech je veterinární ošetření nebo kontrola dalšími odborníky – například kovářem nebo zubařem – nenahraditelná. Čím dříve ve fáze rekonvalescenci spolupracuje fyzioterapeut, čím líp se zvládne zabránit dalšími nežádoucími následky a zotavit pacienta zas k plné funkci. Často se ale stává, že omezení pohybového aparátu přijde pomalu nebo choroba trvá delší dobu než se pozná, že něco není tak jak má být. Tím je důležitější pátrání po důvodech pod zahrnutím celého okolí koní.

Důležitě jsou také ohleduplný trénink a inspekce sedla nebo postroji

Zdravým tréninkem ze země a pod sedlem se dá ovlivňovat. Často rozhoduje přizpůsobování tréninku zdravotnímu stavu koni o uzdravení pacienta. Proto je důležité v průběhu rehabilitace promyslet tréninkový plán a popřípadě probrat možné změny.
Další pozornost náleží obzvlášť sedlu. Sedlo je přímý spoj mezi koněm a jezdcem a musí pasovat třeba nejen v šířce komory nebo délce polštářů, ale musí i jezdce posadit do správného těžiště, které se nachází okolo 12. hrudního obratle. Existuje na trhu mnoho fabrikátů kvalitních konfekčních sedel, ale ne každý sedlo pasuje každému koni a každému jezdci.
Důležité je tedy také, aby jezdec do svého sedla pasoval. Sedí jezdec mimo těžiště a v křeči, způsobuje stejnou nevolnost svému koni. Další zajímavý aspekt je, že přednáší jezdec při pravidelném ježdění svoje problémy se zády a držením těla na koně. Proto může být pomoc odborníka smyslná, aby jednotka kůň – jezdec zase mohla fungovat v harmonii.

Individuální přístup je důležitý

Pacient kůň se nechává ošetřovat s důvěrou a uvolněně jen, když terapeut disponuje nad dostačujícími vědomosti v anatomii, fyziologii a funkce nervové soustavy. Stejně tak je důležité cit při ošetřování a dostatečný čas pro každého koňského pacienta. Veškeré použití násilí způsobuje bolest, napětí a omezuje pohyby kloubů, neumožnuje uvolnění svalů a zabrání takto úspěchu fyzioterapeutického ošetření.

Pokud máte zájem, rádi Vám poradíme osobně. Domluvte individuální termín s námi!

Anička se učila fyzioterapie na koních zde:
DIPO – Deutsches Institut für Pferde-Osteopathie
Hof Thier zum Berge, Mitwick 32
D-48249 Dülmen
Více info na www.osteopathiezentrum.de